A svájci cégekben nagy a fogadókészség az együttműködésre

Dr. Béres István
Az Együttműködő Vállalkozók Szervezete új stratégiai partnerével, a Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara (www.swisscham.hu) elnökével, Dr. Béres Istvánnal készített interjút. Közös célként, a magyar vállalkozások svájci üzleti kapcsolatainak támogatását szeretné megvalósítani.
Beszélgetésünkkor, a magyar- svájci gazdasági, kereskedelmi kapcsolatok tekintetében az elnök úr fontosnak tartotta kiemelni, hogy korábban a Svájci Nemzeti Bank hosszútávon fenntarthatatlannak tartotta a korábbi szabályozást, ezért felszabadította az euró-svájci frank közötti devizakorlátot, amely egy drasztikus svájci frank árfolyam emelkedést eredményezett.
Ez, bizonyos területein előnyökkel járt, azonban a svájci gazdaság túlnyomó részénél hátrányként jelentkezett, ugyanis a külpiacokon az árfolyamváltozás arányában megdrágultak a svájci termékek.
Magyarországhoz hasonlóan, Svájc is egy erősen export orientált ország, így a svájci gazdaság jelentős része, a külpiacokon realizálja bevételeit. Az árfolyamváltozás hatására, a többi versenytárssal szemben hátrányba kerültek azon cégek, akik szorosan kapcsolódtak a gépipar, az élelmiszeripar, valamint a gyógyszeriparhoz, de azok is, akik termelésük nagy részét automatizált gyártósorokon végzik.
Pozitív hatás a Magyarországon működő termelő cégek részére
A fent említett folyamatok erőteljes változásokat indítottak el svájci cégek működésében, ugyanis elmondható, hogy a svájci gyártó cégek egy része ma már törekszik arra, hogy termelésük kisebb hányadát olyan külföldi országokba – hazánkba – helyezze át, ahol előnyös feltételekkel tud termelni.
E tekintetben kelet-európai régió jöhet számításba. Tehát meg kell küzdenünk a szlovák, a cseh a lengyel, és lassan már a balkáni régió országaival is.
Ami előnyünk lehet ebben a versenyben, az a:
– földrajzi távolság, mely jelentős a kapcsolattartás és szállítási költségek minimalizálása tekintetében,
– biztos gazdaságpolitikai viszonyok,
– európai bankrendszer megléte,
– Európai Uniós tagságunk, amely kedvező termékszállítási lehetőségeket biztosít a tagországokra vonatkozó vámuniós egyezménynek köszönhetően,
– szakértő rétegünk,
– regionális igényeket is ki tudunk elégíteni, piaci szempontból.
Ez lehetőséget ad olyan magyar termelő cégeknek is, akik szeretnék portfóliójukat bővíteni, és egy hosszútávú gyártási együttműködést kialakítani svájci cégekkel a gépipar, és a gazdaság egyéb szegmensében is.
Arra biztat Dr. Béres István kamarai elnök, hogy az a magyar középvállalat, aki aktív kereskedelmi gazdasági tevékenységgel bír, és elég erősnek érzi magát ahhoz, hogy külföldre termeljen, az bátran keresse a kapcsolatot svájci cégekkel, felajánlva kapacitását adottságaikat az együttműködésre.
Elsősorban, tradicionális svájci középvállalati cégeket ajánl, akik szigorú tradicionális okokból nem mozdultak ki még eddig a hazai piacról, viszont, most a „deviza- sokk” arra készteti őket, hogy a korábbitól eltérően, a termelésük egy részét külföldről oldják meg.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezekre a megkeresésekre nyitottan reagálnak a svájci gyártók.
Mire számítsanak a hazai cégek együttműködés esetén?
Az üzleti egyeztetések jellemzői:
1. Célkeresztben a minőség, és a hibátlan teljesítmény:
Nem az árverseny megnyerésével szeretnének piacot szerezni, inkább jellemzően a magas műszaki színvonalra igényt tartó vevőket célozzák meg. Ezért nagyon fontos kitétel a minőség, a világszínvonal. Így, partneri szinten az számíthat tartós együttműködésre, aki a magas követelményeknek meg tud felelni.
2. Kommunikációs nyelv:
A hivatalosan négy nyelvet beszélő Svájcban, a gazdasági tevékenységekben és középvállalati körben értékelik a német nyelvű kommunikációt. Az első lépésekben többnyire levelezéssel történnek az egyeztetések, de ettől eltérés is lehet.
3. Üzleti egyeztetések:
Látszólag lassan történik előrehaladás – a mi, magyar megszokott tempónkhoz képest – hiszen, nálunk jellemzően minden „tegnapra és azonnal kell”, a svájci mentalitás más. Átlagosan néhány hónap szükséges a konkrét együttműködés kialakításához, de előfordulhat, hogy egy évbe is beletelik az egyeztetés.
4. Személyes kapcsolattartás:
Fontosnak tartják, hogy megbizonyosodjanak a leendő partnerük megfelel a feltételeknek. Ezért szinte bizonyos, hogy megkeresnek néhány Magyarországon működő svájci céget, akik már régebb óta működnek hazánkban, és egymás között megbeszélik tapasztalataikat, a sajátos szemléletmódjuk szerint. Ez abból is adódik, hogy Svájc kis ország, több cég működik már 100 éves múlttal, régóta ismerik egymást. A gazdasági és társadalmi élet élénk a gazdasági vállalkozások körében, ezt a hagyományt, hazájukon kívül is ápolják.
5. Szerződések szentsége:
Elvárják a hibátlan, és időre történő minőségi teljesítést. Nem fordulhat elő, hogy a gyártási folyamatok, a beszállítók miatt késsenek.
6. Hosszútávra terveznek üzleti kapcsolatokat:
Ha nem zavarja a saját üzleti érdekeiket, akkor szívesen ajánlják tovább azt a partnert, akivel megelégedett együttműködést tudhatnak magukénak. Ebben az esetben akár emberileg is támogatják a partnerüket.
7. Üzleti előnyben részesülő területek:
A svájci fél nagy hangsúlyt fektet a technológia újdonságokra. Az innováció terén is kiemelt szerepet kap a hatékonyság. Azon magyar cégek biztosan számíthatnak svájci partnerekre, akik a legkisebb újításoktól a legbonyolultabb munkafolyamat megoldásokig tudnak megoldásokat kínálni.
Konkrét példák:
A kamara, mind Magyarországon, mind Svájcban, kiterjedt kapcsolatrendszerrel működik. Olyan szakértő cégekkel, irodákkal, akik segíteni tudnak, akár a szerződések elkészítésében, akár vitás esetekben, de akár egy adott vállalkozás elindításában is.
Az elnök úr beszámolt arról is, hogy volt már példa, hogy egy svájci gépipari cég konkrét megkereséssel fordult a kamarához, magyar partnerség kialakításának segítségét kérve.
Egy svájci cég is felkereste a kamarát, amely saját gyáregységet szeretne létrehozni Magyarországon.
A Kamara elnökeként bátorítja a magyar cégeket a nyitásra, mert úgy látja, most egy olyan időszakot élünk, amikor sokkal nagyobb a fogadóképesség a svájci cégek részéről az együttműködések felé.
Örömmel várják azon magyar cégek megkeresését, akik exportálni szeretnének, vagy akik gyártási kapcsolatot szeretnének létesíteni svájci cégekkel.
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!